Новини
Всичко, което трябва да знаете за изпитите след 7. клас
Следващата седмица седмокласниците ще се явят на изпити, резултатите от които ще послужат за кандидатстване в гимназиите. На 19 юни е националното външно оценяване по български език и литература, а изпитът по математика е два дни по-късно - на 21 юни.
От тази година учениците ще разполагат с 15 минути повече за първата част от изпита - 75 вместо 60 минути за работа. Промяна има и в две от задачите в изпита по математика отново в първата част от изпита. За първи път се дава възможност учениците, които са били възпрепятствани да се явят на изпит заради болест, карантиниране, проблем в семейството, да могат да положат изпит на друга дата.
Изпитите започват в 9 ч. Учениците трябва да бъдат в училищата поне 30 минути по-рано. Със себе си трябва да носят документ за самоличност и служебна бележка за допускане до изпита. Учениците могат да пишат само с черна химикалка. За изпита по математика могат да се използват линия, триъгълник, пергел, черен молив и гума. Забранено е да се ползват калкулатори и коректор за заличаване на написаното. Мобилните устройства ще бъдат събрани преди началото на изпита.
Учениците ще получат от квесторите изпитен комплект, помощни материали и математически формули. Изпитният комплект съдържа лист с указания за работа и прикрепена към него идентификационна бланка, лист за отговори, свитък за белова. Помощните материали по български език и литература и математика съдържат индивидуален плик за изпитната работа, плик за първата част, малко пликче за идентификационната бланка, листове за чернова.
Седмокласниците могат да работят върху изпитния тест и листовете за чернова, но трябва да отбелязват верните отговори само в изпитния комплект - лист за отговори и свитъка за белова. Изпитният тест, математическите формули за изпита по математика и листовете за чернова не се поставят и засекретяват в индивидуалния плик и няма да бъдат проверявани.
Резултатите от изпитите след седми клас са балообразуващи за кандидатстването за прием в гимназии, а оценките влизат и в свидетелствата за основно образование. Класация на най-добрите гимназии според матурата по български език - вижте тук.
Максималният брой точки и на двата изпита е 100.
Изпитът по български език
Изпитът е разделен в две части. За първата част учениците имат 75 минути, а за втората - 90. Първата част съдържа общо 25 задачи. От тях 18 задачи са със структуриран отговор с четири възможности за отговор, от които само един е правилен, 6 задачи с кратък свободен отговор и 1 задача с разширен свободен отговор (теза в рамките на 4-5 изречения).
Националното външно оценяване по български език обхваща учебния материал от 5 до 7 клас. Част от изучаваните теми са извличане и обработване на информация от научен, медиен и художествен текст, познания за звуковите промени в думите - подвижно и непостоянно "ъ", променливо "я", видове местоимения, време на глагола и др. Произведенията по литература, които влизат в конспекта за изпита, са 21:
- "Хайдути" на Христо Ботев
- "Хубава си, моя горо" на Любен Каравелов
- "Отечество любезно, как хубаво си ти", "Опълченците на Шипка" ,"Българският език", "Една българка" на Иван Вазов
- Първа, втора, трета, пета, десета глава и епилога от "Немили-недраги" на Иван Вазов
- Главите "Представлението" и "Радини вълнения" от романа "Под игото" на Иван Вазов
- "Косачи" и "По жътва" на Елин Пелин
- "Художник" на Веселин Ханчев
- "Братчетата на Гаврош" на Христо Смирненски
- "Серафим" и "По жицата" на Йордан Йовков
- "Стани, стани, юнак балкански" и "Вятър ечи, Балкан стене" на Добри Чинтулов
- "На прощаване в 1868 г." на Христо Ботев
- Откъс от "До Чикаго и назад" на Алеко Константинов
- Главата "Бай Ганьо пътува" от "Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин" на Алеко Константинов
- "Неразделни" на Пенчо Славейков
- "Заточеници" на Пейо Яворов.
Изпитът по математика
От тази година две от задачите от първата част от изпита, които досега бяха със свободен отговор, стават с избираем. Като причина министерството посочи, че голяма част от учениците демонстрират знания, но правят технически грешки, докато решават, а това води до липса на верен краен отговор.
Учебното съдържание, включено в изпита, е от изучавания материал от 5 до 7 клас. Изпитът е разделен на две части. За първата седмокласниците имат 75 минути, а за втората - 90 минути.
Първата част съдържа 20 задачи с четири възможности за отговор, от които само един е правилен. Втората част от изпита съдържа 3 задачи със свободен отговор, за които учениците трябва да опишат решенията.
Кандидатстване в гимназия
Резултатите от националните външни оценявания ще бъдат обявени до 2 юли включително. Те ще могат да бъдат проверявани онлайн в държавната информационна система за изпити и прием, като данните за всеки ученик ще излизат при въвеждането на потребителското име и паролата, които ще бъдат вписани в служебната му бележка за допускане до изпитите.
Образуването на бала, с който се кандидатства за прием в 8 клас, е съставен от оценките от изпитите по български език и литература и математика, както и годишните оценки по тези два предмета. Максималният бал е от 500 точки. Формулата за сформирането на бала е различна за всяка паралелка, а тежестта на отделните компоненти зависи от профилите на гимназиите - математически, езикови, професионални.
Подаването на заявления за кандидатстване е от 8 до 10 юли. То се извършва онлайн чрез информационната система за изпити и прием или в т.нар. училища-гнезда, които се обявяват предварително. Всеки ученик има персонален профил в електронната платформа. С него може да се кандидатства във всички региони на страната. За професионалните паралелки е необходимо учениците да има медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар, припомня Регионалното управление на образованието (РУО) в София на сайта си.
Първото класиране ще бъде обявено до 12 юли включително. Всички класирани ученици трябва да отидат в училищата, в които са приети, за да се запишат или за да подадат документи за участие във второто класиране. Заявлението се подава в периода от 15 до 17 юли.
"Не подават заявление тези ученици, които не са класирани никъде - те участват автоматично във втори етап. Ако подаде заявление за участие във втори етап на класиране, ученикът може да се класира на по-предно свое желание или на мястото си от първия етап на класиране. Желанията не се пренареждат", обясняват от РУО-София.
Класираните ученици се записват в училището или губят мястото, на което са класирани. Нямат избор между мястото от първи етап и мястото от втори етап.
Второто класиране ще бъде обявено до 19 юли. Записването е от 22 до 24 юли.
В трети етап на класиране могат да участват ученици, които не са записани в нито едно училище в страната на места от държавния план-прием, както и такива, които не са кандидатствали до момента, т.е. в електронната платформа имат статус "незаписан", обяснява столичното управление на образованието.
Резултатите от третото класиране ще бъдат известни до 30 юли, а записването - на 31 юли и 1 август.
В четвърти етап на класиране, както и на трети, могат да участват ученици, които в електронната платформа имат статус "незаписан".
Нови специалности в гимназиите
Общо 2374 паралелки в гимназиите са заложени в план-приема за учебната 2024/2025 година. От тях профилирани са 945 (39.80%), а 1429 са професионални, сочат данни на Министерството на образованието.
Планирани са 130 професионални паралелки в дуална система на обучение, което е с 23 паралелки повече от миналата година. Има и изцяло нови за областите специалности. В София това са "Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца"...
Виж цялата новина тук: Дневник
Автор: Стефани Зорова