Новини
Учениците вече няма да се учат да пишат анотации и делови писма
Учениците в прогимназията няма да се учат да пишат делови покани, анотации и делови писма. Те се изключват от държавните образователни стандарти с предложения за промени в Наредба 5 за общообразователната подготовка, внесени от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков.
Те бяха публикувани днес и се свеждат до три дребни промени в стандартите по български език, две по информатика, въвеждане на по-ясна терминология по география, редакционни поправки с цел яснота по отношение на обучението по чужди езици и също редакционни корекции, казаещи учебно-изпитната програма по география.
Образователните стандарти са базата за създаването и промените в учебните програми.
В мотивите си за предлаганите промени министър Цоков пише:
"Държавните образователни стандарти за общообразователна подготовка, определени в Наредба № 5 от 30.11.2015 г. за общообразователната подготовка, задават очакваните ключови компетентности, които учениците да придобият в края на всеки от образователните етапи. Близо двегодишният процес на преглед и анализ от прилагането на действащите учебни програми, осъществен с широкото участие на различни заинтересовани страни – учители, психолози, методици в областта на обучението по различните учебни предмети, родители, ученици, показаха необходимост от актуализирането и оптимизирането им. Това обаче в отделни случаи може да се осъществи само след промени и в държавните образователни стандарти".
Промените
Освен по български промени има и в стандартите по информатика - в първия гимназиален етап отпада изискването учениците да могат да структурират данни в едномерен масив и да четат и записват данни в текстов файл.
По география и икономика в прогимназиалния етап се прецизира терминологията, например думата "стопанство" се заменя с "икономика"; "природни компоненти" се заменя с "релефа, климата, водите, почвите, растителността и животинския свят". Отпадат изисквания за прилагане на алгоритъм при описване на географски обекти. Описанието на очакваните резултати, което сега гласи „Характеризира социално-икономическите райони на планиране в България по алгоритъм“ се заменя с „Характеризира райони в България“).
В частта за матурата по география в сегашния план-конспект са оставени същите въпроси тук-там с променени думички.
Според доклада на министър Цоков към проекта, който е част задължителната документация, сред избираемите спортове за часовете по физическо се добавя и...
Виж цялата новина тук: OFF News
Автор: Александра Маркарян