Новини


11Яну2016

Първолаци в битка за всеки километър

Нови правила за прием на първолаци въвеждат директори на столични училища. Много от тях затягат изискванията. Най-важният критерий за приемане в 1 клас ще бъде жителство в района на школото. В някои училища тази година документите ще се подават и онлайн.
Забавачката вече не носи преднина, 50 точки за жилище на една ръка разстояние
Родители губят шанса да запишат детето си близо до работата
Училищата започнаха да затягат критериите, по които ще записват първокласници. Много от тях премахват част от кухите изисквания, които доскоро носеха точки на малчуганите, и напред излиза основното изискване - да живееш в района на училището. Въпреки че подаването на документи на повечето места започва от април, педагогическите съвети на някои училища вече промениха правилата. Целта е децата, които живеят близо до училището, да получат реално предимство.
В 51 СОУ например тази година показателите, по които ще се класират децата, намаляват от седем на три.
Отпадат точките, които носи фактът, че детето е посещавало детска градина в квартала. Отпада и критерият "родители, завършили в същото училище", което 51-во въведе преди няколко години, за да си създаде своеобразна училищна традиция. Ако майката или бащата имат месторабота в същия район или работят в сферата на образованието, това вече също не носи бонуси. По този начин родители, които работят наблизо, губят предимството да запишат детето в училище, където им е удобно да го оставят и вземат след работа. На преден план излиза изискването децата да живеят в района на училището. Но всъщност основното, което Александров признава като проблем, е районирането. "Това е проблем, който трябва да бъде решен на по-високо ниво, от регионалния инспекторат или от общината. Ние не сме картографи, прокарваме границите на района си по линията на големите булеварди, но някои малки улички остават извън чертата. В същото време се опасявам, че те остават и извън чертата на съседната община "Триадица". Така деца, които на практика живеят сравнително близо, получават нула точки", казва Александров. Според него не е по силите на отделно училище да разреши проблема, от който недоволни родители се оплакват всяка година.
В 119 СОУ също променят изискванията си така, че децата, които живеят близо до училището, да получават много по-висок брой точки от връстниците си. "Точките, които получават децата, живеещи до училище, ще бъдат много по-високи от всички останали критерии, така че да им бъде осигурено предимство. Ако например дете, живеещо до училище, получи 50 точки, това, което е на километър от него, вече ще има 20", разказва Диян Стаматов, директор на 119 СОУ. Много по-малко ще бъдат точките и по всички останали критерии - например дали имаш братя и сестри в същото училище, дали родителите ти са учители и други. "Тази година випускът деца, родени в района на училището, е малко по-голям, а ние вероятно ще приемем две паралелки първолаци по-малко, така че битката за места ще е много по-сериозна", казва Стаматов.
Без опашки пред школата в Русе
Училищата в Русе и областта приемат документи за първокласниците през май, обясни шефът на Регионалния инспекторат по образование Димитър Райнов. В крайдунавския град традиционно подробностите по процедурата се обявяват месец по-рано. Критериите за прием в първи клас се определят за всяко едно училище. За да няма опашки пред школата, времето за подаване на заявлението не е решаващо, стига да е в сроковете, обявени от училището.
Обикновено водещите критерии при класирането са местоживеене близо до учебното заведение, месторабота на родителите, брат или сестра в същото училище. Те се определят на педагогическия съвет в рамките до 15 април всяка година. Децата не могат да бъдат записани преди края на май, защото те нямат удостоверение за завършена подготвителна група. В Русе на най-голям интерес се радват три-четири от училищата в центъра на града, както и школата с изучаване на чужди езици. През последните десетина години се наблюдава обаче непрекъснато намаление на броя на учениците в региона. На 15 септември м.г. училищния праг прекрачиха с 468 по-малко деца от ...

Виж цялата новина тук: Стандарт

Автор: Стела Стоянова, Ина Петрова, Владимир Симеонов, Ирина Ангелова

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: