Новини
Най-важното за изпитите след 7-и клас
До първия от изпитите след седми клас, които служат като вход за кандидатстване в гимназиите в страната, остават точно десет дни. Днес министерството на образованието обяви последните детайли около Националното външно оценяване след 7-и клас, както е официалното име на миниматурите, включително и някои промени, които влизат в сила от тази година.
"Дневник" събира на едно място най-важните неща, които родителите и учениците трябва имат предвид в гимназиалната кампания.
Изпитите
Изпитите от Националното външно оценяване след 7-и клас са три. Задължителните - по български и литература и по математика, са съответно на 17 и 19 юни. Тези дни са обявени за неучебни, след като учители протестираха, че ще им се наложи сутринта да бъдат квестори, а следобед да водят занимания с големите ученици.
На двата изпита се явяват всички завършващи 7-и клас (по данни на образователното министерство - 61 223 деца), а оценките им са част от общия бал за кандидатстване в училищата от следващата образователна степен - гимназии, професионални училища и т. н. Кандидатстват дори тези, които искат да продължат в по-горен клас на същото училище. Учениците с двойки участват в надпреварата заедно с останалите, но с по-малък шанс за класиране.
На 21 юни е миниматурата по чужд език - явяването на нея е по желание и при добро представяне дава удостоверение за степен на владеене на езика. Не е задължително изпитът да е по езика, който е изучава в училище. Денят на провеждането й е учебен.
В деня
Тази година изпитите ще започнат в 9 ч. - час по-рано от традиционното досега. Учениците трябва да бъдат в училищата най-късно в 8.30 ч. и да са заели местата си не по-късно от 8.45 ч. Всеки се явява в училището, в което учи.
За да влязат на изпита, учениците трябва задължително да носят служебната бележка, която им се издава от училището и на която е генериран входящ номер, както и документ за самоличност - бележник или лична ученическа карта.
Задължително ще е учениците да пишат с черна химикалка. Причината - тестовете ще се проверяват вече електронно и изискването е заради сканирането, обясняват от министерството. Препоръчително е децата да носят две еднакви черни химикалки, за да са спокойни, ако едната спре да пише.
Всеки изпитен комплект ще има уникален баркод, за да няма обърквания с предадените листи.
Ще се проверяват и черновите. Така, както е доставен комплектът към учениците, така и ще се засекретява и проверява, обясни зам.-министърът на образованието Таня Михайлова днес.
По време на изпита не може да се ползват мобилни устройства, калкулатори и справочници. Предприели сме мерки за сигурност и има предвидена възможност за видеонаблюдение, тъй като изпитът е от голямо обществено значение, предупреди зам.-министърът.
Изпитите няма да бъдат разделени на модули, както досега, но продължителността остава същата - 150 минути. За децата със специални образователни потребности ще бъдат дадени допълнителни 90 минути.
Тестът по български включва 25 задачи. Част от тях са с избираем отговор, а друга - със свободен отговор. Последната задача изисква отговор от няколко изречения. Втората част на този изпит е преразказ с дидактическа задача. Тази година за последно изпитът по български език и литература ще включва само произведенията, изучавани по литература в седми клас. През 2020 г. ще бъдат включени и произведенията от шести клас, а през 2021 г. - и от пети, т.е. от целия етап на основното образование.
Изпитът по математика е от 25 задачи с избираем или свободен отговор.
Няма промени при формирането на оценките от изпитите - максималният брой точки, които ученикът може да получи на изпит, е 100.
Резултатите се очаква да бъдат обявени до 27 юни. Учебната година за седмокласниците приключва на...
Виж цялата новина тук: Дневник
Автор: Анна Христова