Новини


9Май2019

Мария Габриел: Сега е моментът да се инвестира в дигитално образование

Сега е моментът Европа да инвестира в дигитално образование и дигитални технологии, заяви Мария Габриел на редовната среща на Асоциацията на европейските издатели на учебници (EEPG), която започна днес в София.

„За първи път в историята на технологичната революция Европа не бе водеща сила и изоставаше много от САЩ и Китай, но през последните 5 години успяхме да скъсим дистанцията и дори да излезем напред с мерките за защита на личните данни, и сега – с авторското право. Ние твърдо вярваме в нашата сила, а именно – нашите творци, автори, издатели, учители, и аз съм уверена, че с новите правила за авторското право Европа отново ще даде пример на останалия свят. Надявам се с новата програма „Дигитална Европа“ и отпуснатите за нея 9 милиарда евро да се изравним с конкурентите“ – добави еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество.

Тя увери участниците в срещата, че новата европейска директива за авторското право и сродните му права ще въведе повече яснота за ограниченията и изключенията при използването на интелектуална собственост в съвременните дигитални условия. „И издателите, и учителите ще се чувстват по-сигурни, че ползват законно материалите, които са им нужни: снимки, карти, песни и т.н. Директивата конкретизира ограниченията и изключенията, което ще ви улесни значително – каза тя. – До приемането на новите правила във всяка страна членка на ЕС остават две години и ако в този период забележите несъвършенства или потенциални проблеми, можете да се свържете с мен, да ги обсъдим заедно и да ги имаме предвид занапред.“

Юристката Маргарита Гигова потвърди оценките на Габриел, но изрази опасения, че новата директива съдържа прекалено общи и пожелателни текстове и дава много свобода на отделните правителства при изготвянето на националните закони за авторското право. Това според нея може да затрудни уеднаквяването на законодателството в страните членки.

Откривайки срещата, главният редактор на издателска група „Просвета“ Кина Андреева посочи, че реформата в българското образование е вече в заключителната си фаза. „Станахме свидетели на значителни положителни промени: пазарът на учебници се либерализира, конкуренцията между издателите гарантира високо качество на учебниците и българските ученици от 1. до 10. клас вече имат учебници по новите учебни програми, включително електронни“, каза тя.

Приветствие изпрати и министърът на образованието Красимир Вълчев. В него се казва: „За Министерството на образованието и науката темите, които се обсъждат на срещите на Асоциацията, са от особен интерес – дигитализацията на класната стая/детската градина; въпросите, свързани с авторските права; новите тенденции в педагогиката; маркетинговите стратегии на издателите; реорганизацията на производствения процес и други. Считам, че дискутирането на тези въпроси и обмяната на идеи и опит са важно условие за гарантиране на равния достъп до качествено предучилищно и училищно образование, за формирането и придобиването на ключовите компетентности“.

В срещата участват 25 представители на издателства от 12 европейски държави.

Асоциацията на европейските издатели на учебници (EEPG) е неправителствена организация, която представлява издателите на учебници и учебни помагала от цяла Европа. В нея членуват издателства от 22 европейски държави – Германия, Швейцария, Австрия, Словения, Чехия, Испания, Португалия, Финландия, Дания, Швеция, Норвегия, България, Хърватия, Сърбия, Румъния, Ирландия, Полша, Украйна, Литва, Латвия, Естония, Гърция и Израел.

 

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: