Новини
Кандидатстване след реформата: новите правила в изпитите за гимназия
Тази година седми клас завършват първите ученици, които учат по новите учебни програми в основния етап на образованието след началото на реформата през 2016 г.
Седмокласниците ще получат свидетелство за завършване на основно образование, в което поотделно ще бъдат записани оценките от пети, шести и седми клас. За балообразуването при кандидатстване в гимназиите обаче ще се вземат само оценките от седми клас.
Това обясниха от Министерството на образованието и науката (МОН) за "Дневник" след запитвания на родители за кандидатстването.
Как се кандидатства
За да приключат основния етап на образованието си, учениците държат два задължителни изпита - по български език и литература и по математика. Оценките от Националното външно оценяване, както е официалното име на изпитите, са част от общия бал за кандидатстване в училищата от следващата образователна степен - гимназии, професионални училища и т. н. Според действащия нов закон кандидатстват всички седмокласници - дори тези, които искат да продължат в по-горен клас на същото училище. Учениците с двойки на изпитите участват в надпреварата заедно с останалите, но с по-малък шанс за класиране.
За изпитите
От тази година изпитите вече ще са с близо месец по-късно от досега - на 17 юни по български език и литература, и на 19 юни - по математика. Ученикът може да се яви, но само ако има желание, и на национално външно оценяване по чужд език на 21 юни. Не е задължително изпитът да е по езика, който е изучавал в училище. Началният час и за трите дни е 9.00 ч.
Изпитите няма да бъдат разделени на модули, както досега, но продължителността остава същата - 150 минути. За децата със специални образователни потребности ще бъдат дадени допълнителни 90 минути.
Тестът по български език и литература включва 25 задачи. Част от тях са с избираем отговор, а друга - със свободен отговор. Последната задача изисква отговор от няколко изречения. Втората част на този изпит е преразказ с дидактическа задача.
Тази година за последно изпитът по български език и литература ще включва само произведенията, изучавани по литература в седми клас. През 2020 г. ще бъдат включени и произведенията от шести клас, а през 2021 г. - и от пети, т.е. от целия етап на основното образование.
Изпитът по математика е от 25 задачи с избираем или свободен отговор.
Няма да има промени и при формирането на оценките от изпитите. Максималният брой точки, които ученикът може да получи на изпит, е 100.
Как се формира балът
Всяко училище определя по своя преценка начина, по който се образува балът за кандидатстване в отделните паралелки.
Виж цялата новина тук: Дневник