Новини
Детските градини пред сериозни реформи
Вие сте работещи родители, детето ви вече е почти на 4 години, на пет минути пеша от дома ви има прекрасна детска градина, но... уви, в нея няма свободни места. Това е проблем за много семейства в столицата и в други големи градове.
През 2014 г. хиляди деца в София останаха извън класирането за детска градина или ясла. И това се случи в годината, в която в града бяха построени рекордните 19 нови детски градини. За 2015 г. Столична община е предвидила още 13 млн. лв. за модернизиране на съществуващи и изграждане на нови детски заведения в София. Средствата ще се разпределят между 14 градини, които ще отворят 930 нови места.
Министерството на образованието и науката (МОН) също готви реформи. То си е поставило задача да разработи стандартизирана система за оценяване на децата до 7-годишна възраст преди постъпването им в училище. Сега те получават удостоверение за завършена предучилищна подготовка. Това не е формален акт, както все още се възприема от много родители. Свидетелството (удостоверение) всъщност признава, че детето има необходимия минимум от представи и умения и е готово за новата му социална роля на ученик. Към момента за свидетелството няма определени нормативни правила – как се оценява, за колко време, от кого и т.н. Очаква се новата система да прецизира това. Министерството предвижда също да изпробва в 25 детски градини в страната оценяване на езиковото развитие на децата на възраст между 4 и 6 години.
Предучилищното образование е важно, защото създава у децата положително отношение към училището и желание за учене - важни фактори за успешното им представяне по-нататък. То има още много функции, като гледане на детето, докато родителите са на работа, общуване с други деца, създаване на полезни навици и умения и др.
Негова цел е да изгради отговорност към образованието и у родителите. Ангажираните родители помагат на децата си да се развиват и да се научат да преодоляват трудностите. Те са наясно също, че в детската градина всъщност се и преподава и там има и „учебници“.
Ако детето ви ходи на детска градина, добре е да проверите по коя система учи – това е ваше право. Има различни системи, някои от които са доста остарели и не отговарят на съвременните изисквания. Програмната система „АБВJигри“ на издателство „Просвета“ обединява традициите в българското образование с най-добрите европейски практики. Образованието на децата до 7-годишна възраст се разглежда като единство на възпитание, обучение и социализация. Децата се провокират да изпълняват различни дейности и да участват активно в заниманията.
Ако обаче не сте успели да запишете детето си в детска градина през миналата година, не се отчайвайте – то все пак може да получи необходимата подготовка и в домашни условия. Най-новите модерни системи за обучение, които навлизат във все повече общински и частни детски градини, са разработени така, че родителите също да ги използват и да подготвят децата си вкъщи, стига да имат необходимото свободно време. „АБВJигри“ лесно може да се използва и в домашни условия, като обяснява света на децата още преди да се потопят в интернет и да постъпят в училище. А ако детето ви ходи на детска градина, но учи по друга система, с „АБВJигри“ можете успешно да допълвате пропуснатите му знания.
Системата покрива три възрастови групи – 4-5, 5-6 и 6-7 години, и обхваща всички образователни направления. Темите за всяка възрастова група са разпределени в четири части – първата е „Есен“, втората – „Зима“, третата – „Пролет“, и четвъртата – „Лято“. Всяка от тях е пълна с разнообразни, интересни и полезни задачи. За първата възрастова група се предлагат като отделни работни листове, събрани в обща папка, а за другите две - като книжки. Те са много удобни за работа и изключително атрактивно илюстрирани. Страниците съдържат елементи от компютърния екран, което ги прави по-достъпни за съвременните деца. На всяка от тях детето има конкретна задача – да пише, да свърже, да оцвети, да разсъждава, а всяка педагогическа ситуация е разработена в поне две образователни направления, например - математика и социален свят, български език и рисуване, природен свят и изобразително изкуство и т.н. По този начин и в детската градината, и вкъщи то е активен участник в учебния процес.
Системата предлага ситуации, в които децата извършват в синхрон различни дейности, които са важни за подготовката им за училище. Това е отлична възможност за учителя да работи с по-многобройни групи или с групи с различен възрастов или етнически състав. Образователните направления са обвързани тематично - всяка седмица се работи по конкретна тема, разгледана през различните предмети. По този начин се избягва накъсването на работата по направления. Този метод учи децата да работят в екип по определен проект или задача.
При книжките всеки работен лист е перфориран в края - така учителят може да го откъсне и да го даде на родителя, за да види с какво се е занимавало детето му през деня. Страниците могат да се запазят и да се съберат в портфолио. Европейската референтна рамка предвижда учителите да правят такова портфолио за всяко дете в групата си. „Просвета“ предлага и „Книга за учителя“ към „АБВJигри“, както и дискове с допълнителни интерактивни материали.
Освен че е модерна, тази система съответства изцяло на програмата на МОН за заниманията на децата в предучилищна възраст. Държавните образователни стандарти за нея са в девет направления: български език и литература, математика, социален свят, природен свят, музика, игрова култура, изобразително изкуство, конструктивнотехнически и битови дейности и физическа култура. „АБВJигри“ премахва строгото разделение между тези направления. При нея децата не се оценяват. Постиженията им само се отразяват, като се изтъкват техните силни страни. Това помага на родителите отрано да се ориентират в каква професионална сфера биха се развивали добре техните малчугани.
Виж цялата новина тук: Животът днес
Автор: Гергана Петкова