Новини


18Юли2022

Десетокласниците имат само елементарни дигитални умения

Младежите разпознават какво е спам, но се затрудняват при откриване на грешки във формули в е-таблици и е-адреси

 

След отчайващо ниските резултати на десетокласниците на националното външно оценяване, особено по математика, където те изкараха средно 32 от 100 точки, и изпитът по информационни технологии не поднася добри новини. Тази година учениците са постигнали на него средно 48 от 100 точки, което е с 4 т. по-малко от 2021-ва, показват данни на МОН, поискани от "Сега".

Националното външно оценяване по информационни технологии (ИТ) е по желание. То е за измерване на дигиталните компетентности в края на Х клас и цели да установи доколко младежите са постигнали резултатите от обучението по ИТ в края на първи гимназиален етап, определени с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка. Теоретичните знания на 10-класниците се проверяват чрез онлайн тест, който включва въпроси от областта на информационните технологии и информатиката, изучавани между VIII и Х клас. Изпитът е и в съответствие с Европейската референтна рамка за дигиталните компетентности на ниво "самостоятелно ниво на владеене". 

Тази година между 20 и 20 юни на него са се явили само 2083 ученици и, както бе споменато средният им резултат е 48 от 100 т. През 2021 г. 3539-те ученици, положили изпита, постигнаха  52 от 100.

 

По принцип от МОН не съобщават резултатите от този изпит. Обяснението вероятно е, че на него се явяват твърде малко ученици, както и че оценките се използват за анализ на постиженията, набелязване на мерки и т.н. Изненадващо обаче, на въпросите на "Сега" от МОН представиха анализ, макар и лаконичен, на представянето на учениците, при това само за тази година: 

 

Лесно

При тестовите задачи най-добри са били постиженията на 10-класниците в задачите за безопасна работа в мрежова среда, правилата за работа в социална мрежа, за безопасна работа с дигитални устройства. Учениците умеят да определят характеристики на компютър по зададени стойности, познават типични представители на спам и фишинг, казват от МОН. 

При решаване на практическата задача те успешно форматират текстови документ, извличат данни от множество таблици и ги представят коректно както в табличен вид, така и като номериран списък.

 

Трудно

Най-много трудности пък младежите са срещнали при анализ на даден алгоритъм и...

 

Виж цялата новина тук: СЕГА

Автор: Силвия Георгиева

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: