Новини


12Ное2024

Българският учител: Жена над 50 години с 26 000 лева заплата на година

До преди 5 години Ивелина Николова* работи в частния сектор. След като се наложило да взема детето си на работа по време на тримесечната му лятна ваканция, защото нямало на кого да го остави, тя решила да направи завой в кариерата си. Започва да учи педагогика, докато работи.

Основната ѝ мотивация да се заеме с учителство е работата с деца, но също така дългият отпуск, плюс вече не толкова ниските заплати. Малко преди да се дипломира, тя си намира работа в детска градина в Пловдив и казва, че не съжалява за избора си.

Историята ѝ не е прецедент. Статистиката показва, че в последните години обучението по педагогика е сред най-популярните. За 9 години броят на учителите е нараснал с близо 10 500. Възрастовото разпределение се подобрява леко, тоест увеличават се учителите под 40 години. Всичко това обаче се случва бавно, а в последната година сериозен ръст по тези показатели няма.

Колко са преподавателите в училищата в България

Обяснението за благоприятните тенденции вероятно е и трайното повишение на учителските заплати. По данни от доклада на ОИСР Education at a Glance, минималната заплата на учителите в България вече е по-висока от тази в Унгария, Полша, Гърция и Словакия и много близка до тази в Чехия. Въпреки това тя остава ниска в сравнение с други европейски държави.

Интересът към професията обаче засега не може да спре тенденцията на застаряване в системата. Почти половината от учителите в България са на възраст над 50 години. А на места пенсионирани преподаватели все още влизат в класните стаи заради недостиг на кадри.

На колко години са българските учители

"Работата с деца е повече призвание, отколкото професия. В първата година след пенсионирането си поемах допълнителна работа, за да не се откъсвам от колектива и да не спирам толкова рязко активния си живот. След това обаче натежа финансовият фактор - пенсионер съм от близо 10 години и пенсията ми не е от високите. С поемането на часове по заместване или индивидуална работа с деца, които имат нужда да наваксат с материала, увеличавам дохода си почти двойно", казва Роза Павлова, пенсионирана учителка от Перник.

Пенсионерката поема часове в две училища, а това според нея говори, че в системата няма достатъчно учители. "Младите колеги трудно издържат тази професия, защото е стресова и отговорна. Изисква много отдаденост и търпение, децата всяка изминала година стават по-проблемни, родителите по-изискващи, ръководството с повече критерии за покриване. Според мен още дълги години ще има криза в намирането на учители", казва Роза Павлова.

Заплатите растат

Преди по-малко от десет години учителската професия бе сред най-нископлатените в България. От 2017 г. започна целенасочена правителствена политика за повишаване на минималните заплати в сектора, за да стане учителството по-привлекателно. Това беше мярка срещу все още нерешения проблем с недостига на учители.

Преди първото увеличение на учителските заплати през 2017 г., стартовата заплата на млад учител беше 660 лева (330 евро), тоест само с 200 лева (100 евро) по-висока от минималната работна заплата в страната.

За тези 7 години най-ниското възнаграждение на учителите се е увеличило почти три пъти и през 2024 г. то е 1853 лева (около 926 евро). Старшите учители получават минимум 1911 лева (955 евро), а директорите на училища - поне 2257 лева (1128 евро).

Данните от рейтинговата система на университетите показват, че облагаемият доход на завършилите педагогика е нараснал от 803 лева (401 евро) през 2017 г. на 1938 лева (969 евро) сега.

Ново повишение

Сега Министерството на образованието предлага ръст от 15-20 на сто на заплащането през 2025 г., за да стане то 130% от средната заплата. Дали предложението ще бъде одобрено, зависи от Министерството на финансите и от парламента. Ако това се случи, разходите за образование ще скочат с около 600 млн. лева.

В момента възнагражденията на учителите са 125% от средната заплата.

В областите с по-ниска средна заплата обаче разликата гони два пъти в полза на учителите. Например, със среден годишен доход в образованието от около 26 000 лв. през 2023 г. (13 000 евро) по данни на НСИ, средният доход в региони на страната като Благоевград, Кюстендил, Смолян и Хасково е около и под 14 000 лева (7000 евро) годишно.

Това прави учителите едни от най-добре платените специалисти в по-малките населени места.

Повече от Унгария и Гърция

Според данни от доклада на ОИСР Education at a Glance минималната заплата на учителите в България вече е по-висока от тази в Унгария, Полша, Гърция и Словакия и много близка до тази в Чехия. Въпреки това тя остава доста ниска в сравнение с други европейски държави.

Нарставащ интерес

Целенасоченото повишаване на заплатите на учителите доведе и до по-голям интерес към професията. От една от най-нежеланите специалности в университетите, педагогиката се превърна в специалността с най-голям ръст на студентите. През 2023 г. и 2024 г. близо 17 000 студенти изучават педагогика. Четири години по-рано те са били по-малко от 15 000.

КОЛКО СТУДЕНТИ УЧАТ ПЕДАГОГИКА

По-голям интерес, макар и не толкова значителен, има и към специалността "Педагогика на обучението по…", която осигурява квалификация за преподаване на предмети в прогимназиалния и гимназиалния етап.

КОЛКО СТУДЕНТИ УЧАТ ПЕДАГОГИКА НА ОБУЧЕНИЕТО ПО

Лесният достъп до висше образование също е фактор за интереса към професията. От няколко години насам приемът в университетите в България зависи само от оценките, получени на задължителните изпити в края на средното училище, а не от специални изпити.

В Испания взимат повече, но и там се оплакват от бумащина

Заплатите на учителите в Испания са поне два пъти по-високи от тези на колегите им в България. Началните учители получават средно по около 2100 евро на месец, а колегите им в горния курс - между 2000 и 2400 евро.

Преподавателите са държавни служители, което прави професията привлекателна заради стабилността, която дава. Затова и расте броят на желаещите да се обучават, за да станат учители. В момента броят на учителите в Испания отбелязва пик. През тази учебна година в системата работят близо 770 000 души. В сравнение с предходната година ръстът е с около 11 000 или с 1.5%.

Въпреки това периодично испански учители протестират с искания за по-високи доходи, както и срещу практиката да бъдат освобождавани по време на лятната ваканция, за да не трябва да им се плащат заплати. Повод за недоволство са също недостатъчните инвестиции в материалната база, както и бумащината, с която са залети преподавателите. В Мадрид и Каталуня има протести и заради ниския обществен статус на професията и липсата на уважение от страна на родители и ученици.

В търсене на по-добри условия на труд

Условията на труд са...

 

 


Виж цялата новина тук: mediapool.bg

Автор: Mediapool

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: