Новини
АБК: Къде са милионите за библиотеки, за които говори Рашидов?
Къде са милионите за библиотеки, за които говори Вежди Рашидов, пита председателят на Асоциация "Българска книга“ (АБК) Веселин Тодоров в отворено писмо, адресирано до премиера Бойко Борисов, до министъра на културата и до медиите.
"Като представител на правителството, заклело се да служи на българския народ, всеки един министър, включително министър Рашидов, е длъжен да се вслушва във всяка изява на критическо мислене и считаме за недопустими намеците за финансова зависимост на обществените медии от същото това правителство, както и саморазправата с изразителите на обществените нагласи, журналистите", пишат издателите.
Писмото им е реакция на скандалите от миналата седмица, когато министърът на културата се разгневи на критики към промени в Закона за културното наследство, отправени от гостите в предаването "Денят започва с култура" по БНТ. В право на отговор, излъчено в ефир, Вежди Рашидов заплаши водещия Георги Ангелов да внимава как се държи, защото заплатата му е на "държавна ясла". Както се разбра впоследствие, един от гостите в студиото, реставраторът Владо Руменов, е бил незабавно уволнен от Националната художествена галерия (НХГ). Последва граждански протест и отворено писмо до премиера за оставката на Рашидов, който междувременно помоли публично шефката на НХГ да върне Руменов на работа. Критикът на министър получи такава покана, независимо от уверенията на шефката на НХГ Слава Иванова, както и на Вежди Рашидов, че телевизионното участие на Руменов нямало нищо общо със случая.
Както стана правило с протестните акции срещу министър Рашидов, и този път се появи "контрапротест" – в случая подписка в негова защита от от частния театър "Мелпомена", в чиято трупа влизат Димитър Рачков, Любомир Нейков и други известни лица от телевизионния екран.
Скандалът обаче не отшумява, а по всичко личи, се задълбочава.
Издателите от "Българска книга“заявяват, че категорично не приемат "говоренето „ангро“ от страна на овластени политици, което води обществото до заблуждения“ и визират твърдението на министъра, че "само през 2016 г. парите за музеи, галерии и библиотеки са увеличени с 10 млн. лева.“
АБК посочва решението на Министерството на културата да поиска от бюджета 3 милиона за попълване фондовете на библиотеките и отбелязва, че "дори тези три милиона "изчезнаха“ от бюджета между първо и второ четене на Закона в Народното събрание. Досега ресорното на министър Рашидов министерство не е дало официален отговор къде са били пренасочени тези пари.“
Ето пълния текст на отвореното писмо от Веселин Тодоров, председател на УС на Асоциация "Българска книга“:
Във връзка с писмото на министър Вежди Рашидов до БНТ от 4 юли 2016 г., касаещо лоялността на обществените медии, Асоциация "Българска книга“ би желала да изрази своето становище:
1. Като независима и единствена организация на българските книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти, чиито членове дават на България близо 95% от нейната книжна продукция, ние заявяваме твърдата си и непоколебима подкрепа в полза на свободата на словото в обществените медии. Обсъждането, дебатът, несъгласието и критиката към закони, респективно проектозакони, както и към действия и решения на политиците и правителството, са част от естествения процес на консултация с обществото и следва да се приемат като такъв и с подобаващ респект от целия политически елит. Като представител на правителството, заклело се да служи на българския народ, всеки един министър, включително министър Рашидов, е длъжен да се вслушва във всяка изява на критическо мислене и считаме за недопустими намеците за финансова зависимост на обществените медии от същото това правителство, както и саморазправата с изразителите на обществените нагласи, журналистите.
2. Категорично не приемаме говоренето "ангро“ от страна на овластени политици, което води обществото до заблуждения. В отговора на министър Рашидов четем следното:
"А колкото до това, че се налага едно мнение, че държавата е абдикирала от сферата на българската култура, то аз ще напомня на водещия, че по време на моето управление парите за театрите са станали от 48 на 70 милиона лева, че средствата за българското кино по време на тежка криза са вече близо 15 милиона лева, че сесиите за книги, за музика, за независим театър са повече от преди, че само през 2016 г. парите за музеи, галерии и библиотеки са увеличени с 10 млн. лева.“
Като представители на издателския бранш, не считаме, че сме компетентни и че е в нашите правомощия да вземаме отношение по въпроси на финансирането на останалите сфери на културата. Но относно книжовността и библиотеките, най-масовата културна институция и гръбнакът на културата във всяка една страна, институция, призвана от ЮНЕСКО да бъде центъра за равен и свободен достъп до знание и информация по места за всички граждани на държавата – от деца до пенсионери – истината е съвсем друга. Няма да обсъждаме средствата за комплектуване на библиотеките, по-точно липсата на такива, през изминалите години и ще се спрем само на настоящата 2016 г., която обсъжда министър Рашидов.
Ще си позволим да опишем случая по-подробно, защото той поставя доста генерални въпроси за прозрачността на извършените действия.
През 2015 г. – с шест години закъснение – бе приет Стандартъ...
Виж цялата новина тук: "Медиапул"