Новини


23Юни2021

72 иновативни училища в повече наесен

Наесен иновативните училища ще станат със 72 повече. 509 училища от всички области в страната ще имат статут на иновативни и ще бъдат включени в списъка за следващата учебна 2021-2022 г.

Това предлага проект на Министерския съвет, качен за обществено обсъждане. В иновативните училища ще бъдат въведени нови учебни практики, предмети и програми.

Класните стаи ще са подредени по нетрадиционен начин. Иновациите имат за цел да подобрят резултатите на учениците, да повишат мотивацията им за учене, участието им в училищния живот и да развият креативното си мислене, различни компетентности и емоционална интелигентност.

Националната програма “Изграждане на училищна STEM среда“. Всеки училищен STEM център съдържа промяна в четири елемента – образователна среда и технологии, учебно съдържание, методи на преподаване, организация и управление на училищни процеси.

За няколко месеца екипът от учители на Професионалната гимназия “Велизар Пеев“ в град Своге успя да се класира сред неколкостотин училища в страната, да ремонтира съществуващи пространства в сградата на училището и да ги превърне в място за получаване на знания и умения по програмата STEM.

Един от първенците е именно Професионалната гимназия в град Своге.

Темата коментира в “Нашият ден“ Станчо Атанасов, директор на Професионалната гимназия “Велизар Пеев“.

“Преди да започне изграждането и да тръгне този проект за STEM среда, голяма част от нашите кабинети са изградени по такъв начин за различните специалности и различните учебни предмети. Не говорим за кабинети, а за различна обучаваща среда. От няколко години работим в тази посока. 

С възможностите, които бяха създадени от Министерство на образованието и средствата, изградихме изключително сериозен STEM център. Той се състои от седем зони. Зона за отдих и разтоварване на учениците и за обмяна на идеи, зона на учителите, зона “зелена енергия“, зона “електромобили“, зона “роботика“, музикално звукозаписно студио, професионално фотостудио, зона за компютърна графика и интернет радио...

 

Виж цялата новина тук: БНР

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: