Новини


2Юли2021

1329 четвъртокласници с шанс за прием в гимназия

30 школа предлагат паралелки в профил природни науки или математически

Тежест имат оценките от миниматурите и олимпиадите

 

1329 са местата в държавния план-прием в 5-и клас, сочат данни на образователното министерство, предоставени за „Монитор“. Те са разпределени в 51 паралелки в 30 гимназии в цялата страна.

Четвъртокласниците ще се борят за място в паралелките с профил „Математически“ или „Природни науки“ на база постиженията си от националното външно оценяване по български език и литература и участието си в състезания и олимпиади от календара на МОН през учебната 2020/2021-ва.

За първа година в столицата прием на 2 паралелки в 5-и клас предлага и Националната природо-математическа гимназия „Академик Любомир Чакалов“. Досега само СМГ приемаше по 6 паралелки, сподели шефката на столичния образователен инспекторат Ваня Кастрева. „Увеличаваме приема на 8 паралелки, или общо 208 деца. Това е възможност, която се дава на децата, които имат таланта да се докоснат до математиката. Техният прием се реализира по вътрешни правила, които

двете училища са разработили и приели на педагогически съвет

Двете гимназии имат близки правила, защото правото да кандидатстват и в двете училища имат ученици, които са завършили успешно начален етап на основното си образование, явили са се на националното външно оценяване в 4-ти клас и са участвали в ключовите състезания от календара на МОН за 2020/20201-ва”, разясни тя. Формулите и на двете училища са качени на сайтовете им и всеки може да се запознае с тях. Разликата е, че те дават различна тежест на критериите и учениците могат да използват резултатите от различни състезания, за да имат по-голям шанс да се класират.

„Надявам се, добре запознавайки се с формулите на съответните училища и различните формати, родителите да направят своя информиран избор”, подчерта Кастрева.

За учениците, които кандидатстват в СМГ, има три разработени варианта. В първия математическо състезание за ученици от 4-ти клас „Математика за всеки”, областен кръг на олимпиадата по математика и едно от състезанията „Пролетно математическо състезание” или „Математическо състезание европейско кенгуру”. Втората опция е балът на кандидата да се сформира по формула, за която са важни резултатите от „Математика за всеки” и едно от двете състезания „Пролетно математическо състезание” или математическо състезание „Европейско кенгуру”. Третата комбинация, която може да избере родителят, са точките от „Математика за всеки” и областен кръг на олимпиадата по математика.

„И в трите варианта се повтаря състезанието „Математика за всеки” и то е водещо, докато другите компоненти могат да се сменят”, обобщи Кастрева. В НПМГ

за кандидатите е важно участието в поне две състезания, включени в календара на МОН

като може да се избира между „Математика за всеки”, областен кръг на олимпиадата по математика, „Европейско кенгуру” и пролетни математически състезания. И в двете гимназии се кандидатства от 2 до 5 юли онлайн или на място.

В МГ “Петър Берон“ във Варна до 15 юли е обявен прием на...

 

Виж цялата новина тук: Монитор

Автор: Стела Маринова

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: