• Цел на учебника:
- Отговор на нуждите на обществото от дигитално компетентни млади хора.
- Подпомагане на ефективното и етично използване на модерни информационни и комуникационни технологии.
- Решаване на ежедневни проблеми, комуникация и себеизразяване чрез технологии.
• Основен обект във всеки урок:
- Мисия: проблемна ситуация, която учениците трябва да изпълнят.
- Преодоляването на мисията гарантира постигането на очакваните резултати от учебната програма.
• Помощни средства за учениците:
- Карета с описание на новите концепции.
- Карета с допълнителна информация и инструменти за работа.
- Карета с трикове, описващи различни техники за постигане на конкретни резултати.
• Структура на урока:
- Нови понятия, изведени в таблица в началото на урока.
- Тест за самопроверка на усвоените знания и умения след всяка тема.
Ресурсни файлове по информационни технологии за 8. клас на издателство „Просвета”.
Дафинка Митева завършва висше образование във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, специалност „Информатика”, през 1993 г. От 2002 г. е сертифициран инструктор по компютърни мрежи (CCNA) и активно обучава курсисти в Сиско академията на Софийския университет. През 2011 г. получава международната награда за дай-добър CCNA инструктор за Централна и Източна Европа, а през 2012 г. – наградата на МОН за високи постижения на международни олимпиади и състезания. Понастоящем е докторант към катедра „Информационни технологии” при Факултета по математика и информатика.
Научните интереси на Дафинка Митева са в областта на визуализацията на големи обеми от данни, използването на учебни аналитики в системите за електронно обучение за повишаване на ефективността и качеството на обучението. Участва в много международни изследователски проекти, като weSPOT, ELiTE, ASSETS.
От 10 години участва в журито на Националното състезание по компютърни мрежи за ученици и Националната олимпиада по информационни технологии.
Елиза Стефанова завършва висшето си образование във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, специалност „Информатика”, през 1991 г. През 2010 г. специализира в Института по образованието, Лондон, Великобритания. Понастоящем е доцент в катедра „Информационни технологии” на ФМИ. Ръководител е на магистърска програма „Електронно обучение”.
Научните интереси на Елиза Стефанова са в областта на информатиката и компютърните науки – софтуерни технологии, компютърни мрежи, изкуствен интелект. В последните години научната ѝ дейност е концентрирана в областта на ефективното подпомагане на обучението посредством технологиите, по-специално в обучението на учители за прилагане на ИТ и предприемаческо обучение в средното образование. От 1994 г. до днес е инициирала, ръководила и участвала в над 30 национални и европейски проекта с такава насоченост (I*Teach, TENCompetence, ShareTEC, weSPOT, YEDAC). Усилията ѝ са насочени към възможно по-широко прилагане на съвременните научни идеи и добри практики в обучението. Тя е един от инициаторите и основни реализатори на проекта „Учителят – новатор”, спечелил през 2009 г. награда за отлично качество на постигнатите резултати.
Участвала е като експерт в МОН при създаването на национални стандарти (2009 – 2010) и учебна програма по ИТ (2006, 2012, 2015). Вече над 10 години е жури на националните състезания за ученици и Националната олимпиада по информационни технологии.
Автор е на над 10 учебника по информационни технологии и помагала за учители.
Мирослава Николова е преподавател по информатика и информационни технологии в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Л. Чакалов” от 2005 г. Завършила е специалност „Математика и информатика” във Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. През 2013 г. завършва магистърска програма „Технологии за обучение по математика и информатика” в Софийския университет. Мирослава Николова е и базов учител към катедра „Обучение по математика и информатика” към Факултета по математика и информатика на Софийския университет и активно участва в следдипломни квалификационни курсове за учители.
Професионалните ѝ интереси са в областта на графичния дизайн, уеб дизайна, визуалното програмиране, използването на иновативни интерактивни методи на обучение и онлайн инструменти, които да подпомагат процеса на преподаване.
Мирослава Николова е ръководител на ученически проекти, спечелили призови места на Националната олимпиада по информационни технологии.
Участвала е в триседмична програма за професионално развитие „Обучение за обещаващи лидери в образованието” в Ню Йорк, в едноседмична програма за учители по информатика и информационни технологии в ЦЕРН, както и в много международни научноизследователски проекти като партньор на екипа на Факултета по математика и информатика.
Д-р Николина Николова е доцент в катедра „Обучение по математика и информатика” към Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Специалист е в областта на методиката на обучението по информатика и информационни технологии с интереси към различни съвременни методи и техники за преподаване. Заедно с екип от Факултета по математика и информатика участва в много международни изследователски проекти в тази област (I*Teach, TENCompetence, ShareTEC, weSPOT, YEDAC, ELITe и др.).
Преподавателската ѝ дейност е свързана както с подготовка на бъдещи учители по математика, информатика и информационни технологии, така и с работа с действащи учители в програмите за следдипломна квалификация към Софийския университет и с ученици в Първа частна математическа гимназия. От 2015 г. е ръководител на Школата по компютърни науки с ПЧМГ и Мобисистемс.
Участвала е като експерт към МОН при създаването на проекти за учебна програма по информатика в задължителна и профилирана подготовка.
Автор е на много учебни помагала и методическа литература по информатика и информационни технологии.
Носител е на Наградата на Президента на Република България „Джон Атанасов” в категорията „Ученици и техните учители” и на Наградата на международна фондация „Св. св. Кирил и Методий” за принос в откриването и развитието на млади таланти в областта на информатиката и информационните технологии.