Читанката за 2. клас реализира целите на литературното обучение: усъвършенстване на четивната техника, запознаване с литературни текстове от различни жанрове, въвеждане на литературни понятия, развитие на речта. Съдържа стойностни художествени текстове от съвременни автори и класици, които са организирани тематично в няколко раздела. Второкласниците изграждат начална читателска култура чрез извънкласно четене. Методическият апарат, който включва въпроси, задачи, тестове, проектна работа, е богат и подпомага осмислянето на художествените произведения.
Румяна Димитрова Танкова е родена на 24.10.1958 г. в град Пазарджик. Завършила е специалност „Българска филология” в Пловдивския университет „П. Хилендарски”. Професионалният ѝ опит е свързан с работа като учител по български език и литература в СОУ „Г. Бенковски”, гр. Пазарджик, и като преподавател по методика на обучението по български език и литература в Пловдивския университет.
През 1996 г. успешно защитава дисертационен труд на тема „Формиране на начална комуникативно-речева компетентност чрез обучението по български език”, а през 1999 г. става доцент. От 2011 г. е декан на Педагогическия факултет на Пловдивския университет.
Автор е на книгите „Методика на началното обучение по български език и литература”, „Моделиране на текст”, „Алтернативи по пътя към грамотността” и др. Ръководител е на екип, създал учебници и учебни помагала по български език и литература за 1. – 4. клас.
Цанко Лалев е роден през 1962 г. в град София. Завършил е 91 Немска езикова гимназия и българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Автор е две стихосбирки: „Тежки пътища”, 1988 г. и „Майстор на окови”, 1994 г., както и на много книжки със стихотворения и поеми за деца.
Цанко Лалев работи в издателска къща „Пан”. Там е публикувал над 20 книги, посветени на българската история, между които енциклопедия „Траките”, „ Български митове и легенди”, „Най-великите личности на България”, „Моята първа книга за България”. Научнопопулярните книги на Цанко Лалев, свързани с българската история, са продадени в повече от 120 000 екземпляра.