„Червеният буквар” на Владимир Попов, който през последните 15 години неизменно и категорично е № 1 в предпочитанията на началните учители, е с ново съдържание. След като ограмоти над 600 000 деца, той бе преработен така, че да отговаря на новата учебна програма по български език и литература за 1. клас с новия ред на изучаване на буквите. Добавени са много нови текстове от Антоанета Миланова, Красимира Брайкова, Донка Диварова и Росица Цанева, които са автори и на методическата част.
Текстовете в буквара се характеризират с четивност, съдържателност, художественост, жанрово и тематично разнообразие. Близки до детския опит и душевност, възпитателни и занимателни, те стимулират четенето и подготвят първокласника за срещата му с литературните творби в читанката.
Учебното съдържание на буквара е съобразено с областите на компетентност, заложени в новата учебна програма, чрез които се постигат очакваните резултати.
В основата на методиката е звуковият аналитико-синтетичен метод на ограмотяване, който е доразвит от водещи учители. Обучението се реализира в рамките на два етапа – предбуквен и буквен. Границите между тях може да бъдат променяни според постиженията на учениците.
Предвидени са 9 урока за затвърдяване на знанията и 5 обобщителни урока.
Букварът на издателство „Просвета АзБуки“ е еднакво подходящ за бързо успяващи ученици и за такива, които изпитват затруднения в овладяването на езика. Учебното му съдържание е адаптивно и лесно пригодимо за всеки стил на преподаване и учене.
Владимир Попов е роден на 25 май 1942 г. в Русе. Завършва Втора гимназия „Баба Тонка” в родния си град и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Работи като редактор в литературни вестници и списания – сп. „Родна реч”, сп. „Пламък”, в. „Литературен форум” и др. След 2000 г. е редактор в издателство „Просвета”, както и съавтор на най-предпочитания от учителите буквар (2002) и на читанки за 1., 2. и 4. клас. Автор е на учебни помагала по български език и литература, сред които е „Изворче вълшебно” за извънкласно четене в 1. и 2. клас. Основател е на популярната литературна поредица „Нова българска критика”. Създава към издателството електронното списание „Думите” за литературно творчество на ученици и учители.
Владимир Попов е автор на стихосбирките „Тайна” (1979, награда „Южна пролет” за дебют), „Страница” (1984, годишна награда на СБП), „Сърдечни емисии” (1989), „Нежната глутница” (1995), „Чупливо. Избрани и нови стихотворения” (2012). Негови стихотворения са превеждани на руски, немски, испански, английски, унгарски език. Членува в Сдружение на българските писатели и Съюза на българските журналисти.
Донка Петрова Диварова е родена в с. Васил Левски, община Карлово. Завършила е специалност „Начална училищна педагогика” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Има втора ПКС. Дългогодишният ѝ професионален опит е свързан с работа като старши начален учител в СУ „Св. Константин-Кирил Философ” в гр. Пловдив.
Съавтор е на учебното помагало по български език и литература „Езикови задачи“ за 1., 2., 3. и 4. клас, ЗИП по български език и литература за 1. клас, „Къде съм аз?” – задачи за проверка на входно и изходно ниво в 3. и 4. клас.
Красимира Василева Брайкова е родена в град Севлиево. Завършила е специалност „Предучилищна педагогика” в ИДУ в гр. Русе, „Начална училищна педагогика” в ИДНУ в гр. Бургас и магистратура „Начална училищна педагогика” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”.
Професионалният ѝ опит е свързан предимно с работа като начален учител в ОУ „Даскал Лило Николов”, с. Дъбене, общ. Карлово и СУ „Св. Константин-Кирил Философ”, гр. Пловдив. През 1991 г. успешно защитава разработка за Втора ПКС в ДИПКУ в гр. Стара Загора. От 1992 г. е базов учител към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. От 2011 г. е главен учител в СУ „Св. Константин-Кирил Философ” в гр. Пловдив.
Съавтор е на помагалата на издателство „Просвета” по български език и литература „Езикови задачи” за 1., 2., 3. и 4. клас и на „Учебно помагало по български език и литература за 1. клас за ЗИП”, а в помагалата „Къде съм аз?” за 3. и 4. клас е съавтор на тестовете по БЕЛ.
Росица Трифонова Цанева е родена в гр. Велико Търново. Завършва магистратура във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий” със специалност „Начална училищна педагогика с английски език”. Има втора ПКС.
Дългогодишният ѝ професионален опит е свързан с работа като старши начален учител в СУ „Св. Константин-Кирил Философ” в гр. Пловдив.
Съавтор е на учебното помагало по български език и литература „Езикови задачи” за 1., 2., 3. и 4. клас, ЗИП по български език и литература за 1. клас, „Къде съм аз?” – задачи за проверка на входно и изходно ниво в 3. и 4. клас.